Katalin Tesbih Ne Demek?

Katalin Tesbih Ne Demek?

Kullandığımız tesbihler farklı hammaddelerden üretilmektedir. Aksesuar dünyasında önemli olan bazı hammaddeler özellikleri ve verdikleri hissiyat ile diğerlerinden daha değerli olmaktadır. Bu hammaddelerden üretilen Tesbihlerde daha değerli olmakla birlikte kullanımları da sahiplerine daha çok keyif vermektedir. Bu hammaddelerden biri olan Katalin taşıda en çok merak edilen ve klullanılan hammaddelerden biridir.

Katalin Tesbihler oldukça değerli ve yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bunun en etkin nedeni ise hammaddenin pahalı olmasıdır. Katalin taşının tarihine bakıldığında ise tarihinin 1927’lere dayandığı görülmektedir. American Catalin Corporation şirketi tarafından 1927 yılında üretilen bu hammadde günümüzde hala kullanılmaktadır. Dilimizde Katalin olarak telaffuz edilen bu taş aslında Catalin olarak yazılmaktadır. Şirket ürettiği bu taşı patentli olarak üretmeye başlamıştır.
Taşın birçok özelliği vardır. Katalin taşı hem saydam hem de yarı saydam olarak üretilebilmektedir. Buda farklı birçok modelin Tesbihlerde kullanılmasına elverişli bir durum oluşturmaktadır. Aynı zamanda her renkte üretilebiliyor olması da tasarımcılar için oldukça önemlidir. Fenol formaldehit bir yapıya sahip olan Katalin taşı 1930’lu yıllarda genel olarak ev eşyalarında, biblolar, aksesuarlar için kullanılmıştır. Oldukça özel bir taş olan Katalin taşı günümüzde koleksiyoncular tarafından sıklıkla aranan bir taş olma özelliği de taşır.

Dayanıklı ve sert bir yapıya sahip olmasının yanı sıra sıcaklık ile temas ettiğinde fenolik bir kokunun yayılmasına neden olur. Katalin Tesbihleri özel yapan bir diğer faktör ise 1950’li yıllarda Katalin maddesinin üretiminin durdurulmuş olmasıdır. Bu tarihten sonra alternatif olarak farklı maddelerden üretimler yapılmıştır. Bu nedenle Katalin maddesinden yapılan Tesbihler ve diğer aksesuarlar oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle koleksiyoncular için vazgeçilmez bir madde olan Katalin ile yapılan Tesbihlerin yanı sıra diğer aksesuarlarda oldukça değerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir