Kehribar Hammaddesi Nedir?

Kehribar Hammaddesi Nedir?

Kehribar aslında bir reçinedir. Reçinenin fosilleşmesi sonucunda kehribar taşı ortaya çıkar. Kehribar çam ağaçlarının reçinesinden oluşmaktadır. Çam ağaçlarının dallarının kopması veya yıpranması sonucu kendilerini korumaya alırlar. Bu koruma mekanizması ise reçine salımı ile oluşur. Böyle bir durumda reçineler kurur ve ağacın üzerinde kalırlar. Reçineler yüzyıllar boyunca toprak altında kalması ile de kehribar taşları oluşur. Kehribar taşları hammadde olarak fosilleşmiş çam reçinesidir.

Kehribar taşlarının oluşması için çok uzun sürelerin geçmesi gerekmektedir. Günümüzde kehribar taşının artık oluşması neredeyse sıfırlara ulaşmıştır. Bu nedenle kehribar taşı dünya üzerinde sınırlı sayıda bulunmaktadır ve bu da kehribar taşının daha da değerli hale gelmesine neden olmaktadır.

Kehribar taşı günümüzde en fazla Rusya’da bulunmaktadır. Rusya kehribar taşı bakımından oldukça önemli bir rezerve sahiptir. Dünyada bulunan kehribar taşının %90 rezervi Rusya’da bulunmaktadır. Kehribar taşları genel olarak 30 ile 40 metre toprağın altında bulunmaktadır. Taşı çıkarmak için bu seviyelerde kazıların yapılması gerekmektedir.

Kehribar taşının bu kadar değerli olmasında ise birçok faktör rol oynamaktadır. En önemli faktörlerden biri doğal bir taş olmasıdır. Aynı zamanda çok sağlam bir yapıya sahip olan kehribar taşı günümüzde birçok aksesuarda kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde tespih üretiminde çokça kullanılmaktadır. Gerçek kehribar taşından üretilen tespihler çok yüksek tutarlara satılabilmektedir. Diğer yandan bileklik, kolye gibi aksesuarlarda da kullanılmakta ve insanların beğenisine sunulmaktadır.

Aksesuarlar üzerinde kullanılmasının yanı sıra eski zamanlarda bazı hastalıklarının tedavisinde de kullanılmıştır. Günümüzde özellikle ruhsal problemlere karşı kehribar taşının iyi geldiği düşünülmektedir. İnsanlar bu nedenle de bu taşa çokça kıymet vermektedir. Bu konuda özellikle gerçek kehribar elde etmeye özen gösterilmelidir. Çünkü kehribar taşının hissiyatını ve görünümüne sahip kehribar olmayan taşlarda üretilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir