Kehribar ile Sıkma Kehribar Arasındaki Fark

Kehribar ile Sıkma Kehribar Arasındaki Fark

Kehribar taşının muhteşem özelliklerini duyanlar kehribar ile üretilen ürünlere ilgi duymaya başlarlar. Ancak bu kehribar taşının farklı formlarda olduğunu tespit edenler bu formların aralarındaki farkların ne olduğunu merak ederler. Sıkma kehribar ise kehribar taşlarının arasında en çok duyulan çeşitlerden biridir. Kehribar ile sıkma kehribar arasındaki farkları inceleyerek kararınızı taşıdıkları özelliklere göre verebilirsiniz.

Kehribar taşı bilindiği gibi çam ağacının reçinesinin fosilleşmesi ile ortaya çıkar. Kehribar taşının fiyatı oldukça yüksektir. Bunun nedeni ise fosillerin sınırsız olmayışıdır. Dünya genelinde belirli bir rezerv vardır ve bu rezervden çıkan kehribar taşları kullanılır. En çokta Rusya’da bulunan kehribarların orjinalleri oldukça yüksek tutarlara satılır. Sıkma kehribar fenol bakalit birleşerek kehribarın daha çok üretilmesine olanak sağlar. Kehribarın özelliklerine yakın olması ile de sıklıkla tercih edilir. Bu özelliği nedeni ile de fiyat bakımından saf kehribara göre daha uygun bütçeler ile satılabilir yalnız sıkma kehribar çekilerek rengini aldığında ise damla kehribardanda kat kat daha değerli olabilir.
Sıkma kehribar farklı renklerde üretilebilmektedir. Sıkma kehribar tesbihlerde farklı maddeler kullanılarak renk seçenekleri çoğaltılabilmektedir. Ancak saf kehribarda renkle oynamak mümkün değildir. Çünkü fosil olarak hangi renkte çıkmışsa o renkten devam edilebilmektedir. Saf kehribarlar genel olarak sarı renk ve tonlarında fosil olarak üreticilerin karşısına çıkmaktadır.

Kehribar bilindiği gibi güzel bir hissiyat verdiği gibi bazı psikolojik durumlara da iyi geldiği belirtilmektedir. Saf kehribarda bu hissiyat tam olarak alınabilmektedir. Ancak sıkma kehribarda bu durumda tam olarak karşılanmayabilir. Sıkma kehribar ile saf kehribar arasında bu farklara göre tercih yaparak hangisini almanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir