Kehribar Tesbih Özellikleri

Kehribar Tesbih Özellikleri

Tesbihler farklı hammaddelerden üretilerek ortaya çıkmaktadır. Tesbih ustalarının farklı teknikler ve farklı tasarımlar ile Tesbih boncuklarını işlemesi sonucu Tesbihler kullanıma hazır hale gelmektedir. Tesbihlerin yapımında kullanılan hammaddeler ise kendi doğalarına göre farklı özelliklerde bulunmaktadır. Kehribar Tesbih özellikleri ise insanların en çok dikkatini çeken durumlardan biridir. Çok değerli olması ile de Tesbihlerde en çok aranın hammaddelerden biri olma özelliği taşımaktadır.

Kehribar Tesbih özellikleri arsında öncelikle doğal bir taş olması gelmektedir. Kehribar Tesbihlerde kullanılan hammadde bir fosildir. Ağaçlarda bir savunma mekanizması olarak çıkan reçineler zaman içerisinde toprak altında fosilleşerek taşa dönüşmüştür. Böylelikle kehribar taşı ortaya çıkmaktadır. Fosil olması ile de oldukça değerlidir.

Kehribar fosillerinin bir diğer özelliği ise farklı formlarda olabilmesidir. Tamamen saydam bir kehribar fosili bulunabileceği gibi içerisinde genel olarak böceklerin bulunduğu kehribar taşları da bulunabilmektedir. Fosilleşmeden önce reçinenin içerisinde girmeyi başarmış böcekler yüzyıllar içerisinde reçine içerisinde kalarak kehribar taşının bir parçası haline gelebilmektedir. Bu şekli ile bulunan kehribar taşları ise çok kıymetli olmaktadır.

Kehribarın 256 farklı renge sahip olduğu bilinmektedir. Kehribar taşı aynı zamanda oldukça sert bir formdadır. Kehribar taşının işlenebilir hale gelmesi için 150 derecelik bir ısıya maruz kalması gerekir. Bu taş aynı zamanda geçmişte bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmıştır. Boğmaca hastalığının tedavisinde kullanılmış olan kehribar, Roma döneminde ise akıl hastalarının tedavisinde kullanılmıştır.

Almanlar özellikle kehribarı yeni iş çıkaran bebeklerin üzerinde bulundurmuş ve dişlerinin kolay çıktığına inanılmıştır. Bu inanış günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Bebeklerin diş çıkarma zamanlarında gerçek kehribar taşları kullanılmaktadır. Birçok özelliğe sahip olan kehribar günümüzde özellikle aksesuar üretiminde kullanılmaktadır. İnsanların bu özel taşa her zaman ilgisi artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir