Kehribarın Kullanıldığı Yerler

Kehribarın Kullanıldığı Yerler

Kehribar taşı dünya üzerinde farklı bir oluşuma sahip bir fosilleşmiş taştır. Dünya üzerinde en çok Rusya’da bulunan kehribar taşı aslında çok değerlidir. Taşın kendi özelliklerinin yanı sıra fosil olması devamlılığı olmadığı için sınırlı sayıda olması bu taşı çokça değerli kılmaktadır. Kehribar taşı aynı zamanda birçok alanda da kullanılmaktadır. Günümüzde ise en çok aksesuarlarda kullanılan kehribar taşı son yıllarda özellikle tesbih üretiminde kullanılarak insanların beğenisine sunulmaktadır.

Kehribar taşının kullanıldığı yerlerin başında tesbihler gelmektedir. Tesbih bilindiği gibi birçok toplumda önem verilen bir aksesuardır. Bu durum özellikle Türk toplumunda daha sık görülür ve tesbihlere karşı özel bir ilgi beslenir. Türkiye’de özellikle erkekler tesbihleri çok sever ve tesbihlerin hangi hammaddeden üretildiğine dikkat ederler. Kehribar taşı ise tesbihlerde kullanılır ve kehribar tesbihler oldukça yoğun ilgi görürler. Bu da kehribar taşının en yoğun olarak tesbihlerde kullanılmasına neden olur.

Kehribar tesbihleri tesbihlerde çokça kullanılmasına karşı farklı ürünlerin üretiminde de kullanılmaktadır. Bu konuda bileklik üretiminde kullanılmaktadır. Bileklik olarak üretilmesinde özellikle kehribar taşının bazı rahatsızlıklara iyi geldiği inanışı etkin olmaktadır. Özellikle eski zamanlarda Almanya’da bebeklerin kehribar taşı ile temas etmesi sağlanmıştır. Bu durumun nedeni ise kehribarın bebeklerin diş çıkarma döneminin daha hafif bir şekilde atlatılmasına fayda sağladığı düşüncesidir. Bu nedenle bileklik olarak üretilen kehribarlar aynı zamanda kolye olarak da üretilmektedir. Diğer taraftan anahtarlık olarak da üretilerek insanlara sunulmaktadır.

Kehribar taşlarının eşsiz bir özelliği ise gerçek fosillerin içerisinde bazı hayvanların özellikle böceklerin mahsur kalması ile böceklerinde taş ile birlikte fosilleşmesidir. Bu tür fosiller yüksek tutarlara satıldığı gibi ustaların elinde özel işlemlerden geçerek bir aksesuar haline getirilebilmektedir. Buradan anlaşıldığı gibi günümüzde kehribar genel olarak aksesuarlarda kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir