Zaza Tesbih Nedir?

Zaza Tesbih Nedir?

Tesbihler insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. Tesbihlerin hem sanatsal tasarımları hem üretildikleri malzemeler hem de taşıdıkları manevi değerler tesbihleri önemli kılmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra tesbih ustaları farklı yöntemler ile tesbih üretimi yapmaktadır. Farklı tasarımlar ile ortaya çıkan bu tesbihler insanların dikkatini çekmektedir. Zaza tesbih üretim şeklide diğer tesbihlerden daha farklıdır ve bu farklılık insanların her zaman dikkatini çekmiştir.

Normal tesbihler bir imameden oluşur ve halka şeklindedir. Hem 33’lük hem de 99’luk tesbihler bu şekilde dizilmektedir. Ancak zaza tesbihlerde durum biraz daha farklıdır. Tek bir ip üzerine tek sıra halinde tesbih boncukları dizilerek zaza tesbihleri üretilmektedir. Burada kullanılan boncukların adetleri ise farklılık gösterebilmektedir. Tesbih üreticisinin belirlediği boncuk sayısınca zaza tesbih üretilir ve boncuk uçlarına gümüş veya farklı maddelerden süsler eklenerek zaza tesbihinin üretimi gerçekleştirilir.

Her tesbihte olduğu gibi zaza tesbihlerin üretiminde kullanılan boncukların da hammaddesinde değişiklikler görülmektedir. Birçok hammaddeden zaza tesbih üretilmektedir. Kehribar taşları, ahşap, kuka, sedef, oltu taşlarından zaza tesbihler üretilmektedir. Zaza tesbihlerinin diğer tesbihlerden ayrılan özelliklerinden bir diğeri ise tek ip üzerine olmasıdır. Tek ip üzerine dizilen boncuklarda ise iki ayrı imame kullanılabilmektedir. Tesbih severler farklı bir tarz aradıklarında zaza tesbihleri tercih edebilirler. Özellikle tesbih koleksiyonu yapan kişilerin koleksiyonlarında olması gereken tesbih çeşitlerinden biri olama özelliği taşıyan zaza tesbihler özel üretim ile insanlara sunulmaktadır.

Tesbih severler farklı bir tarz yakalamak için zaza tesbihleri tercih edebilirler. Zaza tesbihler kendi özellikleri ile mükemmel bir tesbih çekme deneyimini sahiplerine yaşatmaktadır. Farklı taşlardan üretilebilen zaza tesbihler aynı zamanda gümüş ve altın gibi değerli madenlerden de üretilebilmektedir. Bu tür tesbihler genel olarak sipariş üzerine üretilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir