Tesbih Kültürü Nereden Geliyor?

Tesbih Kültürü Nereden Geliyor?

Tesbih insanların hayatında farklı bir öneme sahiptir. Tesbih kültürü ise özellikle dini inanışlardan kaynaklı olarak insanların hayatına girmiştir. Tesbih İslam aleminde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun en önemli nedeni ise Allah’ı zikrederken sayıyı muhafaza etmek amaçlıdır. Bu konuda Tesbih İslam alemi için oldukça önemlidir. İslam öncesinde de dinlerde Tesbihler kullanılmıştır. Farklı dinlere inanan insanlarda Tesbih kullanmıştır. Ayrıca Yunan tarihinde Tesbih bir stres atma aracı olarak farklı boncuk sayılarına sahip şekilleri ile kullanıldığı bilinmektedir.

Tesbihler dini inanış gereği bazı zikirlerin çekilmesinde kullanılmaktadır. İslam dininde özellikle namazlardan sonra yapılan tesbihatlarda kullanılan Tesbihler 33’lü veya 99’lu olarak üretilmektedir. Ayrıca insanların tercihlerine göre farklı adetlerde de üretilerek Tesbihler kullanılmaktadır.

99’lu Tesbihler genel olarak Allah’ın isimlerini veya farklı duaların sayılarını muhafaza etmek için kullanılmaktadır. 33’lü Tesbihler ise yine dini açıdan kullanıma uygun olmasının yanı sıra insanlar bu Tesbihleri bir stres atma aracı olarak da  kullanmaktadır. Bu nedenle de birçok kişi tarafından Tesbihler tercih edilmektedir.

Tesbih kültürü oldukça eskidir. Aynı zamanda insanların birbirine hediye etmesi de Tesbihlerin değerini artırmaktadır. Eski tarihlerden beri özenle yapılan Tesbihler insanların birbiri arasında hediyeleşmesinde bir araç haline gelmiştir. Günümüzde ise Tesbihler farklı ağaç, doğal taş ve değerli madenlerden üretilerek insanların beğenisine sunulmaktadır.

Kehribar Tesbihlerin yanı sıra gümüş, altın, kuka, oltu taşı, sedef taşı gibi birçok çeşitte Tesbihler üretilmektedir. Ayrıca Tesbihler farklı madenlerden üretilebilmekte ve üzerlerine altın veya gümüş işlemelerde işlenebilmektedir. Özel üretimlerle ile farklı imamelere de sahip olan Tesbihlerde imame püsküllerinde gümüş veya altın kullanılabilmektedir. Oldukça zengin bir tasarıma ve çeşide sahip olan Tesbihler günümüzde her geçen gün daha da değerli hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir