Tesbih Çeşitleri Nelerdir?

En Çok Rağbet Gören Tesbih Çeşitleri

Türk kültüründe olduğu gibi birçok kültürde Tesbih önemli bir yere sahiptir. Hem ibadet için hem de Tesbih çekmek için tercih edilmesinin yanı sıra Tesbihler farklı hammaddelerden üretilmektedir. Böylelikle farklı Tesbih çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Bu Tesbih çeşitlerinde aynı zamanda doku farklılıkları da olmaktadır. Buda insanlar için farklı zevklere göre Tesbih elde etmelerini sağlamaktadır.

Tesbih çeşitlerini birbirinden ayıran en önemli özellikleri hammaddeleridir. Farklı hammaddelerden yapılan Tesbihler Tesbih sevenlerin koleksiyonunu süslemektedir. Günümüzde en çok merak edilen ve tercih edilen Tesbihlerden biri ise kehribardır. Kehribar Tesbihler çam ağacının reçinesinin yıllar içerisinde fosilleşmesi ile ortaya çıkmaktadır. Kehribarın bu kadar tercih edilmesinin nedeni ise kehribar taşının hissiyatının güzel olmasının yanı sıra insanların psikolojisine de iyi gelen bir taş olduğuna inanılmasıdır.

Kehribar taşının yanı sıra özellikle ağaçlardan üretilen Tesbihlerde ilgi görmektedir. Gül ağacı, abanoz ağacı, kuka ağacı, pelesenk ağacı, venge ağacı, zeytin ağacı gibi birçok ağaçtan Tesbih yapılabilmektedir. Ağaçların yanı sıra doğal taşlardan da Tesbih yapımı mevcuttur. Akik taşı, ametist taşı, ay taşı, kaplan gözü, granat taşı, lapis taşı gibi birçok doğal taştan da Tesbih üretimi vardır. Bu türlerin yanı sıra gümüşten de üretilen Tesbihler olduğu gibi diğer hammaddelerden üretilen Tesbihlerde de motif olarak gümüş kullanılmaktadır.

Tesbih çeşitlerinde hammadde önemli olduğu gibi işleme yöntemleri de önemli olmaktadır. 33’lük, 99’luk Tesbih çeşitlerinin yanı sıra zaza Tesbihlerde insanların tercihi olmaktadır. Her Tesbihin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. İnsanların tercihlerine göre bu Tesbihler üretilmekte ve Tesbih koleksiyonu yapanların koleksiyonlarında yer edinmektedir. Tesbih fiyatları ise hammaddenin değeri ve işçilik değeri göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Binlerce liraya satılan Tesbihlerde piyasada birçok alıcı bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir