Sıkma Kehribar Ne Demek?

Sıkma Kehribar Ne Demek?

Kehribar tesbihler günümüzde gitgide daha da çok tercih sebebi olmaktadır. Kehribar tesbihin bu kadar talep görmesinde ise birçok neden sayılabilir. Kehribar reçinesinin insana psikolojik olarak bir huzur vermesinin yanı sıra tesbih çekiminin daha keyifli olması gibi sebepler insanların tesbih tercihi yaparken kehribardan yana tercihini kullanmasına neden olmaktadır. Kehribar tesbihlerinde kendi aralarında farklı teknikler ile üretilmesi sonucu farklı modelleri ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri olan sıkma kehribar sıklıkla duyulmaktadır. Sıkma kehribar ne demek sorusu bu nedenle sorulmaktadır.

Kehribar bilindiği gibi yıllar içerisinde fosilleşerek ortaya çıkan bir reçinedir. Genel olarak Rusya’da çokça bulunur. Fosil olma nedeni ile de her geçen gün azalma eğilimi göstermekte ve değeri her zaman artmaktadır. Orijinal kehribar tesbihleri bu nedenle yüksek tutarlara satılmaktadır. Bunun en etkin nedeni ise kehribar hammaddesinin pahalı olmasıdır. Bu duruma karşı da bazı teknikler ile uygun fiyatlara da tam orijinal kehribar gibi olmasa da ona yakın tesbihler üretilmektedir. Bu tekniklerden biri de sıkma kehribardır.

Sıkma kehribar tekniği ile tesbih üretimi yapıldığında kehribarın ham maddesi kullanılmaz. Kehribar hammaddesinin tozu kullanıldığı gibi kimyasal olarak farklı maddelerde kullanılır. Sıkma tekniği ile ortaya çıkan hammadde ile sıkma kehribar tesbihler ortaya çıkar. Bu tesbihlerin en önemli özellikleri ise zaman içerisinde kullanıldıkça daha keyifli bir tesbih çekim deneyimine elverişli olmasıdır.

Diğer taraftan sıkma kehribarlar orijinal kehribarın verdiği hissiyatı verebilmektedir. Sıkma kehribarlarda orijinal kehribarın tozu olduğu için özellikle ruhsal olarak etkisini görmek isteyenlerde sıkma kehribar tesbihleri tercih edebilirler. Sıkma kehribar tesbihlerin tercihinde en önemli nedenlerden biri ise fiyatlardır. Fiyat olarak orijinal kehribar tesbihlere göre daha düşük fiyatlarda satılması ile insanlar daha kolay kehribar tesbihe sahip olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir