Oltu Taşı Nedir?

Oltu Taşı Nedir?

Oltu taşı genellikle tesbih yapımında kullanılan bir taştır. Özellikle tesbih severler oltu taşından üretilen tesbihlere büyük ilgi duyarlar. Oltu taşı ise Çoğunlukla Erzurum’da bulunan bir doğal taş türüdür. Erzurum’da ciddi bir üretim yapılarak oltu taşı çıkarılmaktadır. Oltu taşının çıkarılması ise oldukça özel cihazlar ile gerçekleştirilmekte ve maliyetli bir çalışma sonucu oltu taşı ortaya çıkarılabilmektedir. Hem oltu taşının kendi özellikleri hem de çıkarılmasında ki zorluklar taşın değerini artırmaktadır. Doğru orantılı olarak da oltu taşından üretilen tesbihlerinde değeri artmaktadır.

Oltu taşının kendine has birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri ise işlenebilir bir taş olmasıdır. Oldukça özel olarak bu yapı sayesinde tesbih ustaları oltu taşını rahatlıkla işleyerek tesbih yapımı gerekli formlara doğal taşı sokabilmektedir. Oltu taşının içeriği incelendiğinde karbon yüzdesinin yüksek olduğu görülür. Çok çabuk yanan bir özelliğe de sahiptir. Hızlı yanma tepkisi göstermesi taşın çıraya benzetilmesine de neden olmuştur.

Oltu taşında sürtünme eylemi gerçekleştirildiğinde elektriklenme yapmaktadır. Aynı zamanda kendinden hafif bir cisim varsa sürtünme ile bu hafif cismi kendine çekebilmektedir. Oltu taşının çok ilginç bir özelliği ise yoğunluğudur. Aslında oltu taşı çıkarılmadan önce oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Ancak oksijen ile temas etmesi sonrasında taşta sertleşme olur ve tesbih gibi çeşitli aksesuarlarda kullanılabilecek yapıya dönüşür.

Çok zor şartlar altında çıkarılan oltu taşı tesbih yapımında kullanılır. Genel olarak oltu taşı tesbih yapımında kullanılırken motifler gümüş işleme ile kullanılır. Bu da hem tesbihi özel kılar hem de daha güzel bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlar. Eski zamanlarda ise oltu taşı kutsal sayılan eşyaların üretiminde kullanılmıştır. Günümüzde ise ekseriyet tesbih yapımında kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir